با عرض سلام و خسته نباشید به دوستان عزیز.
این پستو در مورد جواب خواهر عزیز میباشد که منتظر جواب ما بودن این هم جواب ماست لطفا تا اخر متن رو بخونید و سپس بعد چند دقیقه تامل کردن خودتان قضاوت کنید و ماهم منتظر جواب شما هستیم.


معمولا موضوعاتی که فقط کپی از جایی بشه بسیار طولانی میباشد و خسته کننده من این حرفارو از چندین سایت و کتاب مخلف معتبر جمع اوری کردم و نکات مفیدشو برای شما میزارم.


سخن اغازین را با حرفی از مرحوم فلسفی شروع میکنم.
مرحوم فلسفی به همراه همسرش از جایی می‌گذشتند.
زن بی حجابی با طعنه‌ گفت: بدبخت! زنش را گونی‌پیچ کرده.
مرحوم فلسفی رو به زن گفت: چرا کسی روی اتوبوس‌های کنار خیابان چادر نمی‌کشد؟
زن گفت: چون وسیله نقلیه عمومی هستند و ارزشی ندارند.باز پرسید:چرا همه روی خودروهای خودشان چادر می‌کشند؟
گفت:چون وسیله شخصی است و باارزش است.
مرحوم فلسفی گفت: زن من جزء لوازم شخصی من است و ارزشمند،نه مثل وسیله نقلیه عمومی !!!


حجاب نبیاد اجباری باشد.

معمولا گفته می شود نباید مردم را با اجبار به عملی وادار ساخت اما این درباره عمل فردی و شخصی در محیط و حریم خصوصی می باشد.
 
عنوان شهروندی و پذیرش آن مقتضیاتی دارد كه از جمله آنها عمل به قانون اجتماعی است. به عنوان مثال اگر در جامعه، قانونی مانند قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی وضع شده است، هیچ یك از شهروندان و عابران پیاده كه از خیابان می گذرند، نمی توانند این قانون را نادیده گرفته و بگویند كه قانون برای رانندگان است و عابران پیاده می توانند تخطی كنند.

حجاب در حقیقت یك قانون اجتماعی است و همانند قانون و مقررات راهنمایی و رانندگی الزامی و تخطی از آن افزون بر گناه، مجازات هایی را در پی دارد.
 
در هر جامعه ای اگر قانون زیر پا گذاشته شود، امنیت اجتماعی و اخلاقی جامعه از بین رفته و در حقیقت تجاوز به حقوق دیگران است.
 
عدم رعایت حجاب همانند تجاوز از خط عابر پیاده و عدم رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی است كه مجازات خاص خود را دارد؛ زیرا در هر دو مورد، اطمینان و اعتماد عابران افراد جامعه سلب شده و هراس و وحشت جامعه را فرا خواهد گرفت.
 
قطعا در جامعه ای كه افراد آن قانون را زیر پا بگذارند، شهروندان احساس ناامنی خواهند کرد.
 
بر اساس این مثال حتی اگر شهروندان، اعتقادی به حجاب نداشته باشند، می بایست به قوانین مصوب احترام گذاشته و آن را اجرا كنند، از این رو حجاب حتی بر شهروندان مسیحی در كشور اسلامی واجب است؛ زیرا قانون فراگیر است و همگان باید آن را رعایت نمایند.
 
با توجه به دو ویژگی اسلامیت جامعه و ضمانت قانونی، ضرورت رعایت حجاب در جامعه مشخص می شود.
 
لازم به ذکر است، چون حجاب مفهومی مشکک و دارای سلسله مراتب است كه با نبود یك مرتبه از آن ساقط خواهد شد، بد حجابی لفظ صحیحی نیست و می بایست بی حجابی ذكر گردد

 توجه به ناهنجاریهای فعلی در زمینه حجاب، عوامل رخداد چنین وضعی را چه می دانید؟ با توجه به شرایط فعلی تحمیل حجاب یا انتخابی بودن آن بسیار مهم می باشد برداشت از مسئله حجاب در سطوح مختلف جامعه یکسان نیست و در این زمینه راه افراط و تفریط در پیش گرفته شده است. در بعضی از اقشار جامعه حجاب به شکل سختگیرانه و فراتر از حدود شرعی است. در حالی که تند روی و تحکم در مسائل اجتماعی و اعتقادی، بدون توجیه صحیح و منطقی معمولا باز خوردی منفی دارد. بنابراین به سبب این محدودیتها گرایش نوجوانان و جوانان به به بدحجابی بیش تر می شود.

مدیر کل تر بیت بدنی دختران وزارت آموزش و پرورش، در مورد حجاب چنین می گوید:‌ جامعه ما با قشر عظیمی از نوجوانان و جوانان مواجه است که به اقتضای شرایط سنی تنوع طلب هستند و از رفتار و افکار دیگران الگو می پذیرند. از این رو، در زمینه حجاب نیز به پیروی از پوشش افراد مورد علاقه شان می پردازند.با داشتن الگوهای بسیار شایسته و مناسب در فرهنگ اسلامی و ایرانی باید تلاش کنیم تا جایگاه مناسبی برای این ارزش ها بین آنان به وجود آوریم و با استدلال منطقی و برخورد مناسب، برای تحول اخلاقی و رفتاری در این گروه از افراد جامعه بستری مناسب بسازیم. قشر جوان و نوجوان به دلیل افراط و تفریطی که گفته شد، به تزلزل و سر گشتگی دچار شده است.

متشکرم از همه دوستان که این مطلبو مشاهده کردند.